Tour du Mont Blanc – 2015

Lac del Miage

Tour du Mont Blanc je považována za jeden z nejhezčích treků v Evropě. Tato skutečnost je obecně známa a tudíž není překvapením, že je tato trasa velmi frekventovaná. Abychom se hlavnímu náporu vyhnuli, vyrážíme na trek začátkem září. Počasí bývá údajně nejstálejší v červenci a srpnu. Snad to nebude v našem termínu o moc horší.

Trek vede po dobře schůdných a značených cestách. Nebezpečná místa na něm nenajdete. Je třeba však počítat každý den s cca 1000 metrů převýšení. Možností, kde doplnit vodu, je dostatek vyjma poslední části. Povětšinou bývá u horských chat žlab s pitnou vodou, pokud ne, pitná voda se dá doplnit uvnitř. Horských chat denně míjíte denně jednu až dvě. Nabízí i jídlo. V průměru omeleta za 6E, špagety 9E.

Noclehy lze z více než poloviny strávit v kempech – ty leží vždy v údolích u vesniček. Ubytovací možnosti v horách nabízí chaty. My jsme v horách preferovali stanování v přírodě. Spaní v noclehárnách nás nelákalo. Stanování je sice oficiálně zakázáno cedulí při nástupu na trek, ale zdá se to být tolerováno. Podle slehlé trávy to nevypadlo, že bychom byli první. Každopádně jsme s tím neměli žádný problém.

Statistiky

  • Počet dní: 16
  • Počet dní pochodu: 9
  • Počet nachozených km: 128
  • Celkové převýšení: 9500 m
  • Celkové náklady (os.): 8 000 Kč

Zápis z cesty

So 29. 8. – Autem do Chamonix

Odjezd 9h z Karlových Varů. Trasa: Nurnberg – Heilbronn – Karlsruhe – Freiburg – Basel – Bern – Martigny – Chamonix. Ve Švýcarsku existuje pouze roční dálniční známka a to za 42E. Příjezd kolem 19h.

V Chamonix se o víkendu konal běžecký závod kolem Mont Blancu. Město bylo děsivě obleženo. Naštěstí závod akorát končil. Mezi městy Chamonix a Les Houches (sjezd 28) se nám na levé straně podařilo najít krásný a téměř úplně prázdný kemp. Podle hrstky ubytovaných byl očividně v provozu. Stál 5E na osobu, což bychom rádi zaplatili, kdyby bylo komu. Na recepci nikdo nebyl ani se v průběhu večera neukázal.

Ne 30.8. – Les Houches – Balme

Bezpochyby únavný výstup po sjezdovce vynecháváme a necháme se vyvézt lanovkou Bellevue za 13,5 E. Auto necháváme zdarma na parkovišti pod lanovkou. Lanovka odjíždí v 8:15 namísto 8h. Pravděpodobně jede až s dostatečným počtem cestujících.
Dle předpovědi se má třetí den zkazit počasí. Rádi bychom byli tou dobou v kempu v italské vesničce Purtud. I to nahrává volbě cesty lanovkou.
Od Bellevue scházíme k řece přes kterou je natažen lanový most. Od řeky stoupáme do sedla Col de Tricot (2120). Následně překonáváme údolí, kde míjíme Refuge di Miage (1669) a stoupáme na plošinu k Chalet du Truc (1720). Na chatě si objednáváme cider ve víře, že je to něco jako radler. Dostává se nám lahve sektu:)
Po obědě klesáme několik set metrů směrem k Les Contamines než trasa začne stoupat k Chalet Tré la Téte (1970). Na první den pochodu toho máme v tuto chvíli tak akorát dost. Jen kvůli hrozbě zhoršení počasí pokračujeme dál. Z chaty cesta míří opět do údolí k Chalet du Nant Borant (1460). 10 min cesty za chatou je u řeky oficiální tábořiště zdarma (aria du bivac). Za další půlhodinu jsme v tábořišti (též zdarma) u Chalet La Balme. Je 8h večer. Cíle jsme dosáhli, ale jsme dokonale vyřízení.
Počet km: 21,3
Převýšení: 1626 m
Trasa: TMB1: Bellevue – Balme

Po 31.8. – Balme – Challet des Mottets

Po včerejším maratonu nemáme sílu vyrazit ráno včas. U chaty využíváme veřejné koupelny a za již horka stoupáme do sedla Col de la Balme. Odtud pokračujeme do sedla Col de Bonhomme (2330). Dále k chatě Chalet du Col da la Croix du Bonhomme (2443). K obědu si dáme omeletu a polévku (celkem za 13E). Před chatou je žlab s pitnou vodou.
Po obědě stoupáme vyprahlou kamenitou cestou do sedla Col des Fours (2665). Ze sedla cesta celkem prudce klesá k Ville des Glaciers (1780). Zhruba v půlce klesání by se našlo nějaké to místo na stan. V osadě je možnost nakoupit čerstvý sýr. Bohužel zrovna obsluha nebyla poblíž. Po 30 min jsme před Chalet des Mottets (1868). Kde u potoka rozděláváme stan. Dalo by se najít místo na obou březích. Ráno zjišťujeme, že moc hezká místa jsou i nad skálou nad chatou.
Počet km: 13,6
Převýšení: 1211 m
Trasa: TMB2: Balme – Mottets

Út 1.9. – Chalet des Mottets – Val Veny

Začínáme celkem pohodovým výstupem do Col de la Seigne (italská hranice). Před sedlem začíná pršet. V dešti sestupujeme k chatě Rifugio Elisabetta Soldini (2290), kde si dáváme omylem 2 polévky za 10E. Alespoň byly vydatné.
Pod chatou následuje hluboké údolí. Déšť pomalu ustal a odkrývají se hezké výhledy. Na konci údolí je k vidění jezero Lac del Miage. Nutno přelézt morénu a nabízí se perfektní zážitek v podobě výhledu na ledovcové jezírko a vlastní kamením pokrytý ledovec.
Dále cesta vede po silnici do Plan Lognan. Odtud jsme chtěli jet autobusem do kempu La Sorgente v osadě Purtud. Autobus od 1. 9. bohužel nejezdí dle jízdního řádu. Nakonec jedeme taxíkem za 10E, což bylo totálně zbytečné – bylo to opravdu kousek. Kemp je moc pěkný i s obchodem. Účtovali si cca 15E za 2 osoby a stan.
Ptáme se recepční, jak to nyní funguje s autobusy. Prý máme zavolat dopravci a domluvit se, kdy autobus pojede. Nakonec se nás ptá, v kolik chceme a volá tam sama. Výsledek je potěšující – autobus vypraví přesně v čas, který jsme si určili. Večer nás překvapí ještě jedna věc – předpověď počasí se naprosto změnila. Další dny má být hezky.
Počet km: 18,1
Převýšení: 1090 m
Trasa: TMB3: Mottets – Val Veny

St 2. 9. – La Vachey – La Fouly

Ráno s 15 min předstihem čekáme na zastávce. Autobus se objevuje nečekaně brzy. Spolu s námi se plánuje svést ještě několik turistů do města Courmayeur. Řidič je odmítá přijmout na palubu, jelikož je objednán pouze pro 2 lidi do La Vachey. Bohužel ho nezajímá, že Courmayeur je při cestě. Dokonce pak projíždí i jeho centrem.
V La Vachey vystupujeme (4,50E/os.). Autobus to otáčí. Následuje pár km po silnici. Kdybychom věděli, že to jde, objednali bychom autobus až k chalet Val Ferret.
Od hotelu se stoupá již po pěšině nádherným zeleným údolím k Refugio Elena 2060. Výhledy jsou parádní. Na jedné straně ledovce a z druhé strany se přes hřbety převalují mraky. Zanedlouho dosahujeme Col du Grand Ferret (2537), kde vstupujeme do mraků, čímž podívaná končí. Zároveň se překonáním sedla dostáváme do Švýcarska. Dále cesta již jen klesá, pozvolně, ale za to velmi dlouho.
V polovině sestupu kupujeme na farmě vynikající raclet. V údolí procházíme vesničkou Ferret. Nocleh trávíme v kempu des Glaciers v La Fouly (25E za 2 osoby – a to ještě máme 50% TMB slevu).
Počet km: 19,4
Převýšení: 1010 m
Trasa: TMB4: La Vachey – La Fouly

Čt 3. 9. – Champex – Chalet du Glacier

V 8:25 odjíždíme autobusem (12E/os.) do Champex (přestup v Orsieres). V Champex vystupujeme až v 2. zastávce – lanovek. Ušetřila se tím cesta po silnici i výškové metry. Stoupáme podél potoka k sedlu Fénetre d’Arpette (2665). Posledních 300 výškových metrů je obtížnějších – suť a velké balvany. Ve výsledku ale nic neřešitelného. Je mlhavé mystičné počasí, občas vykouknou skalnaté vrcholy.
Za sedlem se otevře výhled na Glacier du Trient. Po chvíli však začíná pršet a již nepřestává. 200 m před Chalet du Glacier (1583) v lesíku pod stromy rozděláváme stan.
Počet km: 10,1
Převýšení: 1180 m
Trasa: TMB5: Champex – Chalet du Glacier

Pá 4. 9. – Chalet du Glacier – Less Frasserands

Chalet du Glacier je zavřená. Není možnost nabrat vodu, možná by nebyla ani v chatě. Vypadá dost spartánsky. Čepujeme tedy vodu z ledovcové řeky.
Stoupáme k chatě Les Grands (2113). Možnost dobrat vodu. Následuje vrstevnicový přechod do Col de Balme (2191) s krásnými výhledy. Z našeho dojmu se vyplatí nescházet do Trientu (pokud okolnosti dovolí) a než jít od vesnice do Col de Balme uzavřeným údolím, vychutnat si přechod, který jsme absolvovali.
V sedle je chata obsluhovaná svéráznou stařenou, jejíž tvář se rozjasnila až poté, co jsme zaplatili. Od chaty se otevírají skvělé výhledy na Mont Blanc a okolní vrcholy. Sestupujeme pozvolna oklikou přes Col des Posettess a výhledy si užíváme. Pokračujeme cestou značenou na Tre-le-Champ v závěru na Montroc. Za nádražím sledovat značení na kemp (cca 1 km). Kemp 7E/os.
Počet km: 15,7
Převýšení: 960 m
Trasa: TMB6: Chalet du Glacier – Less Frasserands

So 5. 9. – Less Frasserands

Vzhledem k deštivému počasí zůstáváme na místě. Dokupujeme zásoby v Argentiere (20 min cesty). Čas si krátíme výbornými sýry, vínem a hrou petanque.

Ne 6. 9. – Less Frasserands – Planpraz

Vydáváme s k jezeru Lac Blanc (2352). Cestou nutno zdolat 150 výškových metrů po žebřících. Celou dobu nás provází výhledy na celý masiv Mont Blancu. Platíme za ně však množstvím turistů na trase.
Od jezera jdeme trasou k horní stanici lanovky L’Index (2382). Méně lidí a lepší výhledy. Díky vlekaři jedeme zadarmo dolů lanovkou na stanici La Flegere. Odtud jdeme po vrstevnici na Planpraz, kde u lesíka stavíme stan.
Chata je zavřená. Musíme šetřit s vodou. Co 2 hodiny se na chatě z neznámých důvodů spouští siréna, díky čemuž na tento nocleh raději zapomenout.
Počet km: 15,2
Převýšení: 1510 m
Trasa: TMB7: Less Frasserands – Planpraz

Po 7. 9. – Planpraz – Les Houches

Ráno nás vítá šedivák. Stan je pokryt vrstvou ledu. Lezeme na Le Brévent (2525). Vidíme seskoky base-jumperů. Se shora pozorujeme paraglidisty. Výstup po sjezdovce by byl býval kratší a jednodušší.
Sestup k chatě Bellachat (2152) je celkem nenáročný. Kupujeme balenou vodu, jiná není. Dále pokračujeme dolů kolem hotelu Merlet (1562) a kolem sochy Krista – Christ Roi (podobný jako tomu v Riu). Poté už není do Les Houches daleko.
Auto nacházíme tam, kde jsme ho nechali. V Carrefouru nakupujeme sýry, paštiky, víno a další pochutiny. Ubytováváme s ve vyzkoušeném kempu Grand Champ (13,5E/2os. a auto) a při zapadajícím slunci slavíme úspěšné obejití Mont Blancu piknikem na trávě.
Počet km: 13,7
Převýšení: 590 m
Trasa: TMB8: Plan Praz – Les Houches

Út 8. 9. – Lac Léman

Nákup zásob v Carrefouru a přejezd k Ženevskému jezeru. Ubytováváme se v kempu Les Huttins (14,5E/2 os.) ve vesnici Publier několik km za městem Evian.
Odpoledne se koupeme v jezeře. Večer si prohlédneme město Evian a relaxujeme v Créperii.

St 9. 9. – Evian a okolí

Ráno autem vyjíždíme na vyhlídku Belvedere de Trechauffe. Návštěva soutěsky Les Gorges du Pont de Diable (6E/os.). Procházka kolem zámku Chateau de Ripaille a arboretem Foret de Ripaille. Oběd v Evianu ve Franco-Suisse restaurant (15E/os. tříchodové menu). Odpoledne koupání v jezeře.

Čt 10. 9. – Geneva, Bern

Prohlídka krásné středověké vesničky Yvoire. Prohlídka Genevy (obří vodotrysk, výstup na věž katedrály). Velmi malebné středověké centrum Bernu.
Nocleh v kempu TCS u jezera nedaleko před Luzernem (37E).

Pá 11. 9. – Luzern, Konstanz

Dopoledne návštěva Luzernu – opevnění Musegg Wall, dřevěné most Chapel Bridge a Spreuer Bridge.
Odpoledne návštěva města Konstanz (Kostnice) – malebné uličky starého města a katedrála Munster (hezký výhled z věže). Nocleh v kempu u Bodamského jezera (28 E).