Západní Evropa 2016

Gent

Letošní zima příliš dovolené na lyžích nepřála. Čekali jsme na poslední chvíli, ale zlepšení nepřišlo. Jelikož záruku sněhu nejsou schopny nabídnout ani Alpy, míříme, pro nás velmi netradičně, do měst. První tři noci strávíme v Haagu u kamarádů, kteří zde již pár let žijí – Bery a Míša. Poté máme zarezervované dvě noci v belgických Bruggách a nakonec dvě noci ve francouzském Strasbourgu.

Zápis z cesty

So 30. 1. – Autem do Haagu

Odjezd 14h z Karlových Varů. Rychlostní potenciál německých dálnic využíváme jen krátce. Po zbytek cesty Německem lije jako z konve. I tak kolem 23h dorazíme do Haagu. Kde nás Bery s Míšou ubytovávají.

Ne 31.1. – Haag

Dopoledne nás Bery vezme na procházku podél pláže. Na molu probíhá festival jídla, kde poprvé ochutnáváme tradiční nizozemskou pochoutku – hjerinka v housce. Obědváme v přístavu ve stánku s mořskými plody. Vše je fritované a jako příloha se podávají hranolky. Ochutnáváme škeble, kalamáry a jakousi tresku. Vše je velice chutné a navzdory zlé předtuše mi není vůbec těžko.

Zlatám hřebem dne je návštěva muzea destilerky Jenever (holandsky Jalovec). Jsme usazeni ke stolu s občerstvením a poté nám vytrvale nosí panáky roztodivných příchutí jeden za druhým. Na závěr jsme vyzváni k přesunu na bar, kde si máme z bezmála stovky příchutí vybírat, co chceme ještě ochutnat. Zábavnější muzeum těžko hledat:)

Po Haagu se přemisťujeme klasicky na kolech. Cesta zpět je o to vtipnější, že Ivanku vezu na nosiči.

Po 1.2. – Haag

Využíváme muzejní karty od Beryho a Míši a vydáváme se do galerií. Nejprve vstupujeme do galerie Panorama Mesdag. Název nese po vystavovaném autorovi – Henrik Willem Mesdag. Hlavním kouskem výstavy je kruhový panoramatický obraz o obvodu 35m. Expozice je dokonale vymyšlena. Projde se temnou chodbou a vystoupá točitým schodištěm do altánu. Kolem dokola se otevírá pohled na krajinu – moře a pobřeží. Od altánu se k pobřeží svažuje písečná duna. Celek působí naprosto věrohodně. Není poznat, co je obraz a co realita. Perfektní zážitek.

Odpoledne navštěvujeme muzeum Mauritshuis, kde nejhodnotnějším obrazem je dílo Jana Vermeera – Dívka s perlou. Kromě jeho obrazů jsou vystavovány i obrazy Rubense a Rembrandta. Muzeum se nachází v budově přilehlé k Evropskému parlamentu.

Út 2.2. – Haag, Antverpy

Ráno nás Bery zavede do obchodu se sýry. Prodavač ochotně podává informace o jednotlivých exemplářích a zároveň nabízí k ochutnání. Nejraději bych koupil všechny. Nakonec odnášíme asi 2 kila.

Poté míříme do největší soukromé sbírky automobilů – Lowmnan Museum. Jedná se kompletní průřez historií automobilismu demonstrovaný asi na 300 vystavovaných kouscích. K vidění jsou první automobily, vítězové Le Mans, Cadilac Elvise Presleyho, Chumbler Winstona Churchilla a další. Každé auto je něčím zajímavé.

Po obědě přejíždíme do Antverp. Trefit na odstavné parkoviště za řekou dá zabrat i s GPS. Bloudíme asi hodinu v nepochopitelně vedoucích jízdních pruzích oddělených ostrůvky. Centrum města je moc hezké, krásné náměstí, majestátní katedrála, obchody s pralinkami. Asi kilometr od centra se nachází velkolepá budova nádraží.

Večer dorazíme do města Bruggy. Hotel máme přímo u náměstí vedle zvonice. Vykládáme zavazadla na pokoj a odvážíme auto na placené parkoviště na nádraží (4,5E / den). K hotelu se vracíme příjemnou procházkou pěšky. V hotelu Koffieboonje (45E/2 os./noc) nás trochu děsí úzké sešlé chodby, pokoj je však prostorný a příjemný.

St 3. 2. – Bruggy

Bruggy nám již předešlého večera naznačily, že se jedná o nádherné město. Což se dále jen potvrzuje. Město vypadá tak, jak v 15. století. Historická část města je kilometry dlouhá a není ničím rušena. Bohatě zdobené domy, gotické katedrály, úzké uličky dlážděné kočičími hlavami. Vše navíc protkávají kanály. Asi nejhezčí město, co jsem kdy viděl.
Dopoledne navštěvujeme vyhlídku z věže zvonice Belfry (nehorázných 10E/os.). Na rybím trhu ochutnáváme uzeného úhoře. K obědu si dáváme uzené koleno, které zapíjím pivem Leffe. Cestou k hotelu objevuji v supermarketu pivo Martens 12,2% alkoholu za pouhých 1,1E. Za tmy vyrážíme ještě jednou do města obdivovat nasvícené památky.

Čt 4. 2. – Gent

Ráno běžíme na trh pro dalšího úhoře. Vyzvedáváme auto a opouštíme hotel. Nemohu se nezastavit pro pár plechovek Martense. Kolem poledne přijíždíme do města Gent. Parkujeme na jednom z 8 parkovišť označených P1 – P8. Všechny jsou víceméně stejně daleko od centra. Architektonicky je Gent dosti podobný Bruggám, jen je historické centrum menší. Určitě stojí za to vidět. Nejhezčí jsou pohledy z okolí kanálu. Na náměstí nalézáme obchod se zmrzlým jogurtem – člověk si natočí libovolnou příchuť z pípy, posype čokoládou, nechá zvážit a zaplatí.

Z Gentu se vydáváme na poměrně úmornou cestu do Strasbourgu. Kolem Bruselu a Luxemburku jsou kolony. Na místě v apartmánu Louise jsme až po 21h. Apartmán je asi úplně nový. Trochu připomíná nemocniční pokoj, neuškodil by nějaký obraz, nebo jiné barvy než bílá. Jinak velmi čistý a nic proti.

Pá 5. 2. – Strasbourg

Dopoledne se vydáváme do centra – od hotelu to je méně než kilometr. V pekárně ochutnáváme Lotrinský koláč (plněný omeletou a šunkou). Navštěvujeme věž katedrály (6E). Procházíme se romantickou čtvrtí zvanou Malá Francie, kde stojí kolem řeky hezké hrázděné domy.
Odpoledne odpočíváme v apartmánu. Večer si jdeme ještě jednou projít historické centrum.
Ve srovnání s belgickými městy se zdál být Strasbourg rušnější, ale neméně hezký.