Podél hranic na kole: Rokytnice – Beskydy

Čtvrté pokračování putování příhraničními horami. Již po druhé s noclehy po penzionech a tedy se značně odlehčenými zavazadly.

Statistiky

  • Počet dní: 8
  • Počet ujetých km: 530
  • Celkové převýšení: 11410 m
  • Celkové náklady (os.): cca 7 000 Kč

Trasa: Cyklotrek z Rokytnice na Lysou horu

Zápis z cesty

So 17. 6. – Rokytnice – Čenkovice

Autem se přesouváme do Hradce Králové. Z Hradce vlakem s jedním přestupem dojedeme do Rokytnice v Orlických horách. Nasedáme na kola. Přes České Petrovice a Mladkov dojedeme k tvrzi Bouda. Nejen bližící se déšť nás vybídne k prohlídce. A rozhodně není čeho litovat. Ohromné podzemní prostory spolu s vysvětlením důmyslných řešení jsou skutečným zážitkem.

Následně se zastavíme na rozhledně na Suchém Vrchu. Dále míříme do Čenkovic. Ubytovaní jsme v penzionu Pod Sjedzovkou. Veřejné prostory penzionu v rekonstrukci, pokoje by ji potřebovaly rovněž.

43 km, 1084 m převýšení

Ne 18. 6. – Čenkovice – Paprsek

Začínáme výjezdem po sjezdovce (asi by bývalo lepší jet delší trasou okolo) na Bukovou horu. Projíždíme Červenou Vodou. Po okolních vrších objíždíme Králíky.

Po občerstvení v Dolní Moravě začíná dlouhý výjezd po úbočí Kralického Sněžníku. Nocleh máme zajištěn na chatě Paprsek. Pokoje útulné, příjemná obsluha, luxusní výhled. Západ slunce s lahodným pivem na terase.

65 km, 1622 m převýšení

Po 19. 6. – Paprsek – Vápenná

Jdeme si užít hřeben Rychlebských hor. Tato představa brzy vezme za své. Cyklostezky jsou vedeny po nepříliš zpevněných cestách. Občas dosypány štěrkem, povětšinou rozježděny harvestory.

Dojem nám vynahradí rozhledna s občerstvením na Borůvkové hoře. Odtud sjíždíme do Javorníka a po silnici do penzionu U Ztraceného potoka. Je to spíše taková turistická ubytovna, ale tomu odpovídá i příznivá cena. Jsme ten den jediní hosté.

73 km, 1210 m převýšení

Út 20. 6. – Vápenná – Švýcárna

Přes menší hřebínek přejíždíme do Lipové. Začíná stoupání na hřeben Jeseníků. Po cyklostezskách vystoupáme do Červenohorského sedla. Ze sedla pokračujeme na Švýcárnu, kde máme rezervovaný pokoj. Poslední kilometr je trasa hůře sjízdná, kvůli kamennému dláždění cesty.

V cíli jsme včas. Bagáž uskladníme v chatě a nalehko si ještě vyjedeme na Praděd (1492 m.n.m). Chutná večeře s pozorováním desítek Jiřiček.

50 km, 1660 m převýšení

St 21. 6. – Švýcárna – Dětřichovice

Začínáme nekonečným sjezdem trvajícím až do Malé Morávky. Zvlněným terénem dojedeme na Rabštejn. Pěšky se dojdeme podívat na zříceninu. Po poměrně vzdušných žebřících lezeme až na vrcholek. Chutný oběd v místní hospodě je tečkou za Hrubým Jeseníkem.

Přjezdem řeky oslavy klesneme až na 300 m. V údolí je oproti horám neskutečné horko a dusno. Samozřejmě další stoupání čeká. Míjíme krásný hrad Sovinec. Dále už obce vypadají značně vybydleně. Nocleh nás čeká v Dětřichovicích nad Bystřicí. Oproti očekávání jde o byt v bytovce, kde sama majitelka je s partnerem přítomna. Zato jsme ale pohoštěni domácí paštikou, koláči, holandskými sýry a vínem 🙂

90 km, 1300 m převýšení

Čt 22. 6. – Dětřichovice – Svinec

Před Moravským Berounem zastavujeme u stáčírny k načepování čerstvé Ondrášovky zdarma. Zvlněnou krajinou dojedeme k říčce Budišovce. Podél ní a následně podél Odry nás čeká následujích 20 km. Posledních 5 km před Klokočůvkem je trasa krásným sigletrackem.

Z Oder stoupáme na rozhlednu Olšová. Odtud zase dolů do Suchdola. Dále už víceméně jen nahoru kolem Starého Jičína se závěrečným stoupákem na vrchol Svinec.

Spíme na turistické chatě. Čepují zde vynikající pivo Paličák, dobře vaří a vrchní je velice vstřícný. K tomu parádní výhledy na Poodří i Beskydy.

79 km, 1080 m převýšení

Pá 23. 6. – Svinec – Ostravice

Prvním vrcholovým cílem Beskyd se stane Velký Javorník. Převýšení značné, ale celou dobu po asfaltovém povrchu. Z rozhledny je perfektní rozhled na celé Beskydy. Výjezd rozhodně stál za to.

Po úbočí kopců se přesuneme do Hotelu Maralák na oběd (jídlo velice slušné). Ve stejném duchu naše cesta pokračuje až do Ostravice. S pěkným stoupáním k hotelu Ondráš už jsme poněkud nepočítali.

59 km, 1350 m převýšení

So 24. 6. – Lysá hora

Od 8h ráno má pršet. Přijde mi škoda nevyjet na Lysou horu. Vstávám kolem 5h. Za mlhy stanu na vrcholu a o půl osmé zpátky na pokoji ve sprše.

Z lijáku se přesouváme do Frýdlantu na nádraží. Dále již vlakem s přestupem v Ostravě do Pardubic. V Pardubicích spojení moc nenavazuje. Do Hradce k autu jedeme raději podél Labe na kole.