Tento dvoutýdenní výlet bychom mohli nazvat naší trochu opožděnou svatební cestou. Na vzdálenější cestu již nezbývala dovolená. Sice jsme již v Norsku byli, nicméně tato země nabízí tolik krás a možností, že tam budeme vracet ještě mnohokrát. Vzhledem k 14 dnům dovolené jsme plánovali projet pouze jižní část Norska – po Jotunheimen.
Mapy jsme měli od nakladatelství Freytag-Berndt – nakoupené z minula. Postačily 2 kusy – jižní, střední (1 : 200 000). Náměty na túry jsme opět čerpali z knížky Jižní Norsko – Nejkrásnější turistické trasy od Bernharda Pollmanna. Stále nám zbývá dost neprochozených výšlapů.
Lístky na trajekt (Fjordline) jsme měli koupené dopředu. Tentokrát jak na cestu tam, tak i zpět (celkem za 125E).
Statistiky
- Počet dní: 15
- Počet km autem: 4 500
- Celkové náklady (2 os.): 20 000 Kč
Zápis z cesty
So 27. 7. – Postupim
V 10:30 odjezd z Kladna. Okolo 15h příjezd do Postupimi. Prohlídka parku Sansoussi za 36 stupňového vedra. V parku se nachází větrný mlýn, zámek Sansoussi, Bildergalerie, kostel, Čínský dům, Neues Palace, botanická zahrada, zámek Orangerie s vyhlídkovou věží (2E).
Nákup v Kauflandu v Neuruppinu. Noc na dálničním odpočívadle (se sprchou za 1E) před dánskou hranicí.
Ne 28. 7. – Dánsko
Cesta Dánskem. Poloostrov východně od Aarhusu – pláž, zoo. Přejezd na sever – poloostrov za městem Skagen, kde zajímavým úkazem je setkání Severního a Baltského moře. Vlny jdou proti sobě. Procházka k majáku. Celá oblast je fotogenická.
Před půlnocí vyplutí z Hirsthals. Plavba byla poměrně divoká. Ivka ji strávila s mořskou nemocí mimo kajutu. I já se necítil úlplně komfortně a to nepohrdnu sebebláznivější pouťovou atrakcí. Padalo i nádobí z baru. Noc kousek za vesnicí Nodeland.
Po 29. 7. – cesta pod Gaustatoppen
Přejezd na výšinu pod Gaustatoppen. Krátký výšlap směrem k vrcholu. Nemělo smysl chodit dále, byl zahalen v mlze. Nocleh na výšině.
Út 30. 7. – Rjukan
Deštivo. Hory v mracích. Prohlídka elektrárny Mar (Statkraftwerk)- Jediná prohlídka probíhala ve 12h. Prohlídka elektrárny Vemork – muzeum. Expozice “If Hitler had a bomb”. Vyráběla se v ní těžká voda pro vermacht. Byla za války zničena norským odbojem – film Heroes of Telemark. Večer se vyčasilo. Noc opět na výšině.
St 31. 7. – Gaustatoppen
Výstup na Gaustatoppen za jasného a chladného počasí (5,5h). Objektivně nebyla taková zima, bylo však o 30 stupňů méně než v Postupimi. Vyplatilo se jít časně z rána. Výlet bývá velmi oblíben, soudě podle davu proudícího proti při našem sestupu. Přejezd do Jotunheimenu. Nocleh v lese nedaleko Gjende.
Trasa: Gaustatoppen
Čt 1. 8. – Storronden
Přejezd do NP Rondane. Cesta od vesnice Mysusaeter k parkovišti Spranget zpoplatněna (30 NOK). Od parkoviště vede 5km šotolinová cesta k chatě Rondvassbu, kterou jsme si zkrátili za pomoci vypůjčených kol (100 NOK/os). Dále jsme pokračovali pěšky na sutí pokrytý vrchol Storronden (6h).
Přejezd zpět do Jotunheimenu. Nocleh v osadě Spiterstulen (80 NOK mýtné za auto + kempovné 70NOK/os).
Trasa: Storronden
Pá 2. 8. – Galdhopiggen
Pokus o výstup na Galdhoppigen. Před vrcholem jsme byli, stejně jako před dvěma lety, zastaveni deštěm. Galdhopiggen na nás čeká pro příště. Noc kousek nad městem Lom.
So 3. 8. – Lom
Déšť. Prohlídka města Lom: velmi hezké muzeum lidových staveb (zdarma), kostel, muzeum minerálů (zdarma). Noc na odpočívadle mezi odbočkou k Spiterstulenu a Leirvassbu.
Ne 4. 8. – Fannaraken
Výstup na hřeben Fannaraken. Pohodové stoupání k chatě na vrcholu, kde je možnost se ohřát (hodí se – nahoře byly asi 4 stupně). Dále cesta vede po hřebenu, odkud jsou krásné výhledy na celý Jotunheimen. Jedna z nejhezčích túr v Norsku.
Noc opět na odpočívadle mezi odbočkou k Spiterstulenu a Leirvassbu.
Trasa: Fannaraken
Po. 5. 8. – přejezd na Hardangerviddu
Deštivé ráno. Během vyhlídkové jízdy po silnici rv55 se na okamžik vyčasilo. Krátká procházka (2,5 km) od parkoviště mezi chatami Krossbu a Turtagro na planině (velké parkoviště s WC na nejvyšším místě silnice).
Přejezd autem na Hardangerviddu mnoha tunely (nejdelší 25 km). Cestou výlet k vodopádu Hivjufossen (před městem Hol).
Út 6. 8. – Valurfossen
Jsme uvězněni ve stanu. Liják ustává až kolem 13h. Snídáme i obědváme čokoládové müsli, čímž se nám dokonale znechutilo. Stavíme se u vodopádu Voringfossen, není ale přes mlhu vidět.
K večeru vyjíždíme úzkou cestou od Eidfjordu k výchozímu parkovišti pro výlet k vodopádu Valurfossen. Je hustá mlha, mrholí, vedle teče rozbouřená řeka. Cestu k vodopádu vzdáváme, všude je bahno a jde se pomalu a vodopád pořád nikde – vzdálenost jsme z průvodce pochopili špatně:) Za jiných okolností by se ale mohlo jednat o hezký výlet s výhledy do hlubokých údolí. Nocleh na travnatém plácku na druhé straně řeky naproti parkovišti.
Trasa: Valurfossen
St 7. 8. – Trolltunga
Ráno přejezd k parkovišti pro výlet na skalní můstek – Trolltunga. Nachází se nedaleko města Odda. Bohužel jsme dorazili poměrně pozdě (kolem 9:30), kolem již proudí davy lidí. Dav se rozptýlí až v polovině cesty. U cíle zalidnění opět sílí. Na vstup na kámen trčící nad propastí se stojí fronta. Před námi je 20 lidí. Domlouváme se s lidmi za námi, kteří nám nad propastí pořizují fotku.
Po výletu silně potřebujeme sprchu. Zastavujeme v kempu v Oddě. Recepce je zavřená, musíme si vystačit se studenou vodou. Cestou si prohlížíme vodopád Latefossen. Zakempujeme za tmy u jezera v pohoří Berdalstinden.
Trasa: Trolltunga
Čt 8. 8. – Sore Tinden
Výlet na vrchol Sore Tinden. Nepříliš náročná trasa – celkem 6h. Nutno však dávat pozor kamenní mužíčci na kamenném podkladu nejsou příliš vidět. Na závěr nutno přejít několik sněhových polí a těsně před vrcholem zdolat krátkou lehčí horolezeckou pasáž. Cestou zpátky se schyluje k bouřce. S prvními kapkami dobíháme k autu. Stan rozbalujeme u nástupu na vrchol Napen.
Trasa: Sore Tinden
Pá 9. 8. – Napen
Výstup na vrchol Napen. Místo nástupu je obtížné najít, dále je již cesta pohodová a málo frekventovaná. Nejpočetnější skupinou jsou ovce. Z prostorného vrcholu hezký kruhový rozhled. Odpoledne přejíždíme k Lysenfjordu, stan rozbalíme na slunném svahu u řeky. Dáváme koupel, voda je na norské poměry velmi teplá. Do západu slunce si čteme na vyhřátých kamenech.
Trasa: Napen
Po 10. 8. – Preikestolen
Záměrně vstáváme ještě dříve než obvykle a již v 6:30 zcela sami vyrážíme cestou k Preikestolenu. Na útesu zjišťujeme, že podobný plán mělo ještě 8 lidí. Užíváme si úžasné atmosféry a pohledů do hlubin Lysenfjordu. Cestou zpátky proti nám proudí nepřetržitý dav. Přivstat si se vyplatilo.
Autem míříme do Kristiansandu. Cestou se koupeme v jezeře, uděláme si procházku po Kristiansandu. Trajektem vyplouváme v 19:30. V noci se snažíme dojet, co nejdál. Na noc stavíme nedaleko německých hranic.
Trasa: Preikestolen
So 11. 8. – Cesta domů
Přejezd přes zbytek Dánska a Německo domů. V Německu spousta kolon, zábavy minimum. Od české hranice splýváme do Ústí, palubní počítač ukazuje dojezd 0. Jsem celkem ve stresu (možná jsem přece jen měl natankovat u té drahé Benziny hned za hranicemi.) Nakonec se k další benzínce dojet podařilo. Doma jsme kolem 18h.