Podél hranic na kole: Děčín – Rokytnice

Pokračujeme v našem projektu objet republiku na kole. Letos přímo navazujeme na loňskou cílovou destinaci. Na kolo tedy nasedáme v Děčíně. Tentokrát plánujeme nocovat v penzionech. Vezeme pouze oblečení a pár tyčinek na doplňování energie po cestě.

Statistiky

  • Počet dní: 8
  • Počet ujetých km: 473
  • Celkové převýšení: 10 028 m
  • Celkové náklady (os.): cca 7 000 Kč

Trasa: Cyklotrek z Děčína do Rokytnice

Zápis z cesty

So 4.6. – Děčín – Mikulášovice

Vlakem se přesouváme do Děčína. Dávám kebab k obědu, sedáme na kola a podél Labe jedeme po levém břehu do Hřenska. Přívoz (asi za 3.5E na osobu, karty berou) nám pomáhá dostat se na břeh pravý. Přes Meznou stoupáme k Malé Pravčické bráně. Skrz NP projíždíme do Kyjova. Po občerstvení míříme do Německa na rozhlednu Weifberg. Ivanka sjíždí rovnou do Mikulášovic, já to beru oklikou přes rozhlednu Tanečnice. Ubytovaní jsme penzionu U Vladaře. Dobře vaří. Velmi milá obsluha. Zkrátka vše, jak má být.

64km, 992m převýšení

Ne 5.6. – Mikulášovice – Polesí

Opouštíme České Švýcarsko a vjíždíme do Lužických hor. Zastavujeme se na rozhledně Dymník. V Krásné Lípě zlehka obědváme. Po několika km následuje výjezd na Jedlovou horu. Samotný závěr výjezdu je poměrně brutální. Nahoře nás čeká alespoň nanuk za odměnu. Kousek navštívíme hezkou zříceninu hradu Tolštejn.
Na rovince v Krompachu mi praská zadní drát. Naštěstí pokračovat lze. Přes Petrovice míříme do penzionu Sportturia. Po večeři jdeme pěšky protáhnou nohy na malebnou vyhlídku nad vsí.

70km, 1260m převýšení

Po 6.6. – Polesí – Harrachov

Přes Hrádek nad Nisou jedeme po hezké cyklostezce do Chrastavy. Na náměstí kupujeme pečivo na oběd. Přes Oldřichov vjíždíme do Jizerských hor. Táhlým stoupáním vyjedeme na Hřebínek. Dále už je cesta příjemná, pokračujeme přes Knajpu, Smědavu, Jizerku. Za odměnu nás čeká předlouhý sjezd do Harrachova.
Bydlíme v penzionu U Bernardýna. Trochu se lekáme, že jsme objednali penzion pro rodiny, když jsme vyrazili odpočinout bez dětí. Ale majitelé jsou vstřícní a rodiny tam jsou naštěstí jen dvě. Večer spláču nad hospodou u Krtka, kde jsme strávili za instruktorských let nejeden večer – je v rekonstrukci. Dojde tak na restauraci Praha s pečenými žebry.

72km, 1221m převýšení

Út 7.6. – Harrachov

Prší a po celý den nehodlá přestat. Zůstáváme v Harrachově na další noc. Čas přes den vyplníme hezkou prohlídkou místní sklárny.

St 8.6. – Harrachov – Pec pod Sněžkou

Den zahájíme malou zajížďkou k Mumlavskému vodopádu. Následuje táhlý výjezd na Dvoračky, abychom mohli sjet na Dolní Mísečky a zase vyjet na Horní. Obědváme ve Špindlerově Mlýně. Posilněni stoupáme do Strážného. Pár km dolů a hurá do posledního kopce na Hrnčířské boudy. Teď už nás čeká jen zasloužený sjezd do Pece. Ubytování nás čeká ve stylovém penzionu Nikola.

58km, 1702m převýšení

Čt 9.6. – Pec Pod Sněžkou – Jívka

Z ranní letargie nás probouzí prudké stoupání po asfaltce směr Malá Úpa. Po Cestě bratří Čapků přejíždíme Rýchory. Zaujal nás komplex bunkrů okolo tvrzi Stachelberg. Jeden větší třípodlažní bunkr (neoficiálně přístupný) si prolézám po cestě. Vlastní tvrz láká na kilometr podzemních chodeb. A i sama o sobě vypadá velkolepě. Bohužel na prohlídku s průvodcem nemáme čas a tak navštívíme pouze rozhlednu.
Po obědě v Poříčí nás čeká náročný výjezd na hřeben Jestřebích hor. Na oplátku jízda po hřebínku je malebná a jsou při ní hned dvě rozhledny (Markoušovická, Žaltman). Z hřebene sjíždíme do Jívky za ubytováním v prostorném apartmánu U Pohlů.
Jdu pro petku piva do místní hospody. Paní vrchní mi natočí dvanáctku Březňáka do 2L láhve. Účtuje 3 piva s tím, že určitě to kvůli pěně nejsou 4 celá – 66 Kč!

58km, 1248m převýšení

Pá 10.6. – Jívka – Nové Město nad Metují

Hned zkraje zastavujeme v osadě Skály a vyjdeme si prolézt stejnojmennou zříceninu hradu. Hrad je krásně zasazen mezi skalními věžemi, z vrcholku je parádní rozhled. Obkroužíme masiv Adršpašsko-Teplických skal. Z Adršpachu vede krásná stezka podél potoka až do Teplice nad Metují. Po obědě přejíždím k valu Broumovských stěn. Po jejich úpatí postupně stoupáme do sedla po Božanovským Špičákem.
Navzdory slibu, že od této chvíle pojedeme jen z kopce, musí má žena ještě překonat nečekané 18% stoupání ve obci Vysoká Srbská. Za vsí je hezká rozhlednička. O ní už opravdu jedeme jen z kopce podél Metuje přes Náchod až do příjemného apartmánu Na Výsluní s desetimetrovým bazénem. Večer zajdeme na pivko do areálu nedaleké sokolovny.

80km, 1242m převýšení

So 11.6. – Nové Město nad Metují – Rokytnice

Přes Nový Hrádek a Sedloňov vjíždíme na hřeben Orlických hor. Na Šerlichu obědváme. Za doprovodu davů elektro-cyklistů jedeme na Velkou Deštnou. Užijeme si výhledů z rozhledny a přes Pěticestí pokračujeme k další rozhledně – Annenský vrch. Z vrcholu jedeme z kopce až do Rokytnice na vlak.
V Praze se nám nechce čekat hodinu na vlak do Unhoště a tak jedeme na Zličín metrem a cestu domů zakončujeme stylově na kole.

62km, 1371m převýšení