Korsika 2012

Cirque Trimbolacu

Na Korsiku jsme se s Ivankou vydali v květnu 2012. Trajekt z Livorna do Bastie jsme měli původně zarezervovaný na neděli. Společnost ale odjezd posunula až na pondělí. Z původního záměru vyrazit z ČR v sobotu jsme ale neupustili. Čas navíc jsme využili k pobytu (2 noci) u jezera Lago di Garda v Itálii.

Na Korsice není bohužel dovoleno stanovat ve volné přírodě, tudíž jsme byli nuceni přespávat v kempech. Vzhledem k tomu, že bylo teprve před začátkem hlavní turistické sezóny, neznamenalo to pro nás příliš velké omezení. V kempech jsme byli vždy téměř sami. Ceny kempů se za auto a dvě osoby pohybovaly mezi 12E a 20E. Problém byl často s otevírací dobou recepce – ráno otevírala pozdě a večer zavírala brzy. V takovémto případě je obtížnější ubytování (vystěhování) skloubit s celodenní túrou.

Ostrov jsme projeli celý dokola. Proto jsme spali každý den na jiném místě. Původně jsem myslel, že se vždy po túře v horách vrátíme k pobřeží a budeme se koupat v moři, což se bohužel ukázalo jako nereálné. Korsicské silnice jsou zejména v horách (a hory jsou snad všude) neskutečně úzké a klikaté. Ujet 100km vnitrozemím či při západním pobřeží může trvat i 3 hodiny. Nocovali jsme vždy v kempu při trase, bez zbytečných zajížděk.

Hlavní náplní naší cesty bylo, ostatně jako vždy, chození po horách. Možností pro turistiku nabízí tento krásný ostrov spoustu. Námětem pro túry nám byla kniha od nakladatelství Freytag-Berndt: Korsika – Nejkrásnější turistické trasy, Klaus Wolfsperger. Hory na Korsice není důvod podceňovat. Zatímco u moře je teplo a slunečno, v horách může být pěkná zima. Hory dosahují výšky až 2700 m, tečou z nich divoké potoky, leží v nich jezera, až do května jsou vrcholky pokryty sněhem. Podobají se slovenským Tatrám. Na túry se vyplatí vyrážet časně z rána. Jednak se člověk vyhne výstupu za horka a navíc se stává, že po poledni hory zahalí oblačnost, která by mohla zkazit výhledy.

Jídlo jsme si připravovali sami na plynovém vařiči. Trvanlivé potraviny jsme si vezli z ČR s sebou. Na Korsice jsme dokupovali chleba, víno a hlavně vynikající francouzské camemberty. K našemu údivu jsme zjistili, že sýry u nás prodávané za 40Kč/100g na korsice stojí méně než u nás hermelín.

Statistiky

  • Počet dní: 14
  • Počet km autem: 4 000
  • Celkové náklady (2 os.): 23 000 Kč

Zápis z cesty

So 19.5. – Cesta k Lago di Garda

Kladno – Lago di Garda (Itálie). Kemp v městečku Malcesine. Procházka podél jezera do města.

Ne 20.5. – Lago di Garda

Výlet po silnici Via Panoramatica k mezistanici lanovky na Monte Baldo. Déšť jako z konve až do dalšího dne.

Po 21.5. – Přejezd na Korsiku

Lago di Garda – Livorno. Trajektem spol. Corsica Ferries do Bastie (4,5h – zpáteční lístek pro auto a dvě osoby jsme v předprodeji koupili za 4000 Kč. Noc v kempu St. Florent.

Út 22.5. – Capu Rosso

Autem St. Florent – I’lle Rouse – Calvi – Porto. Skalní útvary Calanches nad Portem. Výstup na útes s majákem Capu Rosso. Noc v kempu v Portu.
Trasa: Capu Rosso

St 23.5. – Capu d’Orto

Výstup na Capu d’Orto nad portem. Noc v Portu.
Trasa: Capu Orto

Čt 24.5. – Paglia Orba

Autem do sedla Col de Verghio. Výstup těsně pod vrchol Paglia Orba. Nocleh v kempu Col de Verghio.
Trasa: Paglia Orba

Pá 25.5. – Cascade des Anglais

Cesta přes historické město Corte k vodopádům Cascade des Anglais. Procházka podél kaskád. Noc v hotelu ve vesici Bastelica.
Trasa: Cascade des Anglais

So 26.5. – Pozzines

Výlet k salaším Pozzines. Noc v rodinném kempu kousek před Bonifacciem.
Trasa: Pozzines

Ne 27.5. – Bonifaccio, Punta di a Vacca Morta

Projíďka kolem bílých útesů, na kterých leží Bonifaccio. Výběžek Capo Pertusato. Koupání v moři. Pláž Palombaghia. Výstup na vrcholek Punta di a Vacca Morta. Noc u města Porto Vecchio.
Trasa: Punta di a Vacca Morta

Po 28.5. – Restonica

Kaskády říčky Polischelu za přehradou Ospedale. Cesta do Corte a vyhlídková projížďka údolím řeky Restonica. Noc v Corte.

Út 29.5. – Capellacia

Salaše Capellacia nad údolím Restonica. Bouřka na zpáteční cestě. Kemp u řeky Asco.
Trasa: Capelaccia

St 30.5. – Capu Borba

Výstup sutí na vrchol Capu Borba. Kemp u řeky Asco.
Trasa: Capu Borba

Čt 31.5. – Monte Tolu

Výstup mlhou na vrchol Monte Tolu (mlha končila pár metrů pod vrcholem). Noc v kempu St. Florent.
Trasa: Monte Tolu

Pá 1.6. – So 2.6.

Trajektem z Bastie do Savony (5h).
Druhý den cesta přes Itálii, Rakousko, Německo do ČR.